Lekcja 7 -  Zastosowanie inteligentnych nożyc do zaznaczania fragmentów ilustracji

 

Na tej lekcji na jednej  ilustracji, zaznaczymy "inteligentnymi nożycami" określony jej fragment.  Ten zaznaczony fragment zdjęcia  skopiujemy do schowka (ctrl+c, lub edycja skopiuj).

Następnie skopiowany fragment wstawimy na inną ilustracje, która będzie tłem dla tego zaznaczonego fragmentu.

 

Tutaj dowiesz się jak korzystać z inteligentnych nożyc. Poznasz co to jest rozmycie Gaussa, nauczysz się zmieniać barwy fragmentów zdjęcia, zmieniać barwy, nasycenie określonego koloru na zdjęciu.

 

Pobierz dwie poniższe ilustracje na swój komputer  kliknij na ilustracje PPM - zapisz jako

      

Na ilustracji stokrotki zaznacz i skopuj dwa widoczne kwiatki (powstanie nowa warstwa- nazwij ją stokrotki1 lub w skrócie s1), a następnie przenieś na obraz hali na pierwszy plan. Dobierz  rozmiar stokrotek odpowiednio do  rozmiaru ilustracji hali, (skalując warstwę ze stokrotkami). Na ilustracji (warstwie) hala dokonaj zmiany barwy nieba, łąki (zmień  barwę nieba na jaśniejszy lub ciemniejszy niebieski, tak samo łąkę na inny odcień zieleni). Skopiuj 12 razy parę stokrotek otrzymasz 12 warstw (s1, s2, s3..........s12 - podobnie jak było w ćwiczeniu  z liściem na wodzie). Każdą z warstw ze stokrotkami skaluj do odpowiedniego rozmiaru  oraz  umieść je  na warstwie hala. Poprzesuwaj  stokrotki po całej hali.

Poniżej przykładowy film

 

Miłej pracy.

Zapisujemy projekt - plik zapisz jako (hala.xcf) oraz ilustracje hala z 12 stokrotkami - plik wyeksportuj  jako (hala.jpg)

– pliki przesyłamy na adres

zdalne.nauczanie@poczta.onet.pl

w temacie poczty podajemy  klasa – imię i nazwisko – nazwa ćwiczenia (kwiaty na hali)

pliki dołączamy do poczty  jako załączniki.