Jak usunąć tło ze zdjęcia w Gimpie?

 

Zobacz film jak to zrobić - poniżej opis jak to zrobić +ćwiczenie do wykonania

 

 

 

I Sposób tło kolor jednolity (biały, czarny......)

Zrobię to na przykładzie znaku Klubu Barcelony, który jest na białym tle i chcę to tło usunąć całkowicie. Ten przypadek jest bardzo prosty.

 

1. Wczytujemy zdjęcie do programu GIMP - Plik- otwórz.

2. W oknie  warstwy najeżdżamy myszką PPM (prawy przycisk myszki) -  i wybieramy dodaj kanał alfa (kanał przeźroczystości) - BARDZO WAŻNA CZYNNOŚĆ.

3. Z  przybornika wybieramy różdżkę i zaznaczany (LPM) białe tło, które chcemy usunąć

4. Po zaznaczeniu z menu - edycja - wybieramy wyczyść ( lub po prostu po znaczeniu naciskamy klawisz delete).

5 I  wszystko gotowe (tło zostało usunięte)

 

             

         Przed wycieńciem (typ pliku JPG)                                           Po wycięciu tła  ( typ pliku PNG)    

6 Teraz bardzo ważna rzecz - plik wyeksportuj jako pliki typu png (pliki jpg zawsze mają tło ) - czyli podajemy nawę i wybieramy rozszerzenie po kropce png  - np barcelona.png  wybieramy wyeksportuj.

7 Pojawi się okno "eksport obrazu jako PNG" - w oknie tym odznacz okienko -"zapisanie koloru tła", jeżeli tego nie zrobimy to  rysunek zapisze się z tłem.

 

II sposób gdy tło jest niejednolite (są różne kolory)

zdjęcia z tłem niejednolitym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wczytaj  jedno z powyższych zdjęć do programu GIMP (w pierwszej kolejności zapisz zdjęcie na swój dysk - PPM - zapisz obraz jako

2. Włączamy gumkę - włączenie gumki jest bardzo proste,  narzędzie znajduje się wśród innych głównych narzędzi w przyborniku

3 Do danej warstwy trzeba dodać kanał alfa odpowiadający za przezroczystość warstw( dokładnie tak jak w I sposobie). Aby dodać kanał alfa wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na danej warstwie i wybrać „Dodaj kanał alfa”.

4. Po dodaniu kanału alfa możemy zabrać się za wycieranie gumką tła.  W tym momencie możliwe, że niektórzy z was mimo usilnego klikania i przejeżdżania po obrazie nadal nie zobaczą żadnych efektów. Jest to spowodowane tym, że zapewne macie ustawione w opcjach narzędzia cofanie wycierania. Trzeba to pole odznaczyć (ale warto pamiętać o tej opcji – kiedy zmażemy za dużo, zmażemy część obiektu który chcemy zostawić bez tła wtedy tą opcje zaznaczamy i przywracamy obiekt (patrz na filmie)

 

Twardą krawędź warto wybierać gdy usuwa się gumką rejony na obrazku oddalone od naszego obiektu, który chcemy zostawić. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że tam gdzie usuniemy coś ze zdjęcia gumką nie zostaną żadne „skrawki” z tła. Później w miarę zbliżania się do obiektu  który ma zostać warto wyłączyć opcję  Twarda krawędź .

Jednak to nie wszystko – samo odznaczenie tego parametru da niewiele. Dodatkowo aby wycieranie było „mniej kanciaste” i bardziej tak jakby płynne dobrze jest poeksperymentować z wartościami parametrów Twardość” i „Siła” a także „Rozmiar pędzla”. Np takie parametry jak na zdjęciu

Po wstępnym wymazaniu na powiększeniu widać nasze niedokładności.( Za mało usunięte tło lub usunięty fragment naszego obiektu)

Żeby dokładniej widzieć miejsca do poprawki, których mając „szare”, przezroczyste tło w tle – nie do końca na pierwszy rzut oka to  widać, dodać można sobie dodatkową  warstwę jako tymczasowe tło obrazka ( dodaj warstwę i wybierz kolor jednolity np. niebieski, żółty, czerwony .itp). Równie dobrze może to być inny kolor – np. białe tło. Przy okazji dopracowywania obrazka zachęcam też do eksperymentowania z parametrami narzędzia – jak rozmiar, a także "Siła" ,  "Twardość", "rozmiar".

Taka mała wskazówka. Aby dokładniej usunąć elementy tła blisko postaci, a jednocześnie nie wytrzeć zbyt dużo warto sobie przybliżyć edytowany obszar projektu. Można tego dokonać w bardzo łatwy sposób. Po prostu skrolując z przytrzymanym klawiszem Ctrl (bez przytrzymanego klawisza Ctrl skrolując będziemy po prostu przesuwali obrazek).

 

Aby dodać nową warstwę wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki (PPM) na dowolnej warstwie w edytowanego obrazka. W moim przypadku wcześniej była tylko jedna warstwa i wybrać opcję „Nowa warstwa…”.

Jeśli chcemy możemy dodatkowo nazwać tą warstwę np. jako "biały", lub "żółty" tak jak w moim przypadku – jednak nie jest to konieczne. Dodawanie nazw warstw może się przydać w sytuacji pracy na wielu warstwach. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest się zorientować jaki obiekt znajduje się na której warstwie.

 

Wypełnienie tła nowej warstwy kolorem  –  może się przydać aby dokładniej usunąć niepotrzebne elementy tła. CZYLI WSTAWIAMY NOWĄ WARSTWĘ

 

 Teraz wybieramy kolor  "Aktywny kolor pierwszoplanowy". Następnie klikamy  "Wypełnianie kubełkiem". Później klikamy na  nową warstwę   wypełniając kolorem wybranym .

Warto pamiętać aby warstwa wypełniona kolorem znajdowała się pod warstwą z edytowanym obiektem, na którym usuwamy tło. W przeciwnym wypadku zobaczymy tylko pole w naszym wybranym przed chwilą kolorze.

Efekt usunięcia tła z pierwszego zdjęcia.( widać niedoskonałości w postaci skrawków resztkowych tła lasu).

Ćwiczenie 5  do wykonania

Z poniższych ilustracji usuń tło.

 

 Po usunięciu tła zapisz ilustracje jako pliki PNG - pod nazwami

1. herb wadowice.png

2. myszka.png

3.dziewczyna.png

4. pies.png

5. golden.png

Przeslij na adres   zdalne.nauczanie@poczta.onet.pl

w temacie podaj klasa - nazwisko i imię ćwiczenie 5