Sceny i pliki - zapisywanie i odczytywanie                         pobierz lekcje

W tej lekcji zajmiemy się przede wszystkim zapisywaniem sceny do pliku. Informacje te są przeznaczone głównie dla osób pracujących z pełną, zarejestrowaną wersją programu. Jeśli używasz  wersji demonstracyjnej, możesz ten rozdział pominąć. Wersja demonstracyjna różni się od wersji pełnej tylko tym,  że nie umożliwia zapisywania plików.

Jeśli utworzymy jakąś piękną scenę, na pewno zechcemy ją zapisać aby można ją było później użyć w programie lub komuś pokazać. Popatrzmy, jak to zrobić.

Przygotowanie folderu dla naszych prac. Zanim przejdziemy dalej przypomnijmy sobie, informacje o folderach, w jaki sposób można zorganizować swoje foldery. Dalej opisany będzie sposób przygotowania własnego drzewa folderów:

1.    Wprowadźmy polecenie Scena - Zapisz jako. Otworzy się okno dialogowe Zapisać scenę.

2.     Pod nagłówkiem okna znajduje się pole z nazwą folderu, do którego Baltie chce zapisać pliki. Kliknijmy na przycisku ze strzałką na dół, które znajduje się po prawej stronie tego pola. Rozwinie się obraz struktury drzewa folderów w komputerze (patrz rysunek poniżej - wskaźnik myszy wskazuje na nim przycisk, który należało nacisnąć).

1.    Na rysunku przedstawiającym strukturę drzewa klikamy na pozycję z folderem Moje Dokumenty W środku okna zostanie wyświetlona lista plików i folderów, które znajdują się w folderze Moje Dokumenty.

2.     W panelu narzędzi klikamy przycisk Utwórz folder (patrz rysunek obok). W obszarze roboczym pojawi się nowy folder nazwany Nowy folder. Nazwa folderu pozostanie zaznaczona i system oczekuje na jej zmianę.

3.     Wprowadzamy nazwę, którą ma nowy folder (na przykład Ala) i naciskamy ENTER

4.     Dwukrotnie klikamy na ikonie folderu - otwieramy go.

5.     Wracamy do punktu 2 i zakładamy w swoim folderze podfolder Baltie

Teraz już mamy wszystko przygotowane do zapisywania efektów swojej pracy.

Zapisujemy utworzoną scenę

Mamy już scenę, którą chcielibyśmy zapisać. Oto jak to zrobić krok po kroku:

1.    Wprowadzamy polecenie Scena Zapisz jako otwierając okno dialogu Zapisz scenę.

2.     Jeśli okno nie otworzy się z folderem, do którego chcemy zapisać scenę, rozwijamy listę folderów według rysunku powyżej, klikamy na folderze Moje Dokumenty i kolejno dwukrotnie klikając na ikonie folderu dochodzimy do właściwego folderu. Można wykonać to szybciej, ale na obecnym etapie pozostaniemy przy takiej metodzie.

3.     Do pola oznaczonego Nazwa pliku wprowadzamy nazwę pliku, w którym chcemy zapisać scenę. Wpisaną nazwę zatwierdzamy kliknięciem przycisku Zapisz.

4.     Plik ze sceną zostanie zapisany i na wielkim pomarańczowym przycisku w środku panelu narzędzi (przycisk Przenieś scenę) pojawi się wpisana nazwa pliku lub przynajmniej jej początek.

 

WAŻNE UWAGI

Na początku tego rozdziału powiedzieliśmy, że sceny mogą tworzyć grupy liczące do 100 członków, które są zapisane plikach z tą samą nazwą i innym rozszerzeniem. Pliki zawierające sceny mogą mieć rozszerzenia s0,.s01 i tak dalej aż do .s99. Gdy nie wpiszemy rozszerzenia w polu Nazwa pliku, scena zostanie zapisana do pliku z rozszerzeniem .sOO Po wpisaniu jednego z wyżej wspominanych rozszerzeń (np..s03), Baltie zapisze scenę do pliku z takim rozszerzeniem. Jeśli wprowadzimy inne rozszerzenie. Baltie pomyśli, że to jest część nazwy pliku z kropką i doda do tej nazwy rozszerzenie z numerem, który jest aktualnie ustawiony w panelu narzędzi.

Nie należy używać kropki w nazwach plików ze scenami. Starsze wersje Baltie w niektórych sytuacjach uznawały za nazwę tylko część do pierwszej kropki, dlatego mogłoby się zdarzyć, iż Baltie wczyta inny plik, niż ten, który chcieliśmy otworzyć

 

Otworzenie zapisanej sceny i przygotowanie nowej

Jeśli zadecydujemy się utworzyć scenę, którą będziemy chcieli zapisać, należy zapisać jak najwcześniej. Najlepiej jest przygotować plik zanim zaczniemy tworzyć scenę. Kolejność działań jest bardzo podobna jak przy zapisywaniu sceny:

1.   Naciskamy przycisk Otwórz / Nowa scena. Otworzy się okno dialogu Otworzyć lub stworzyć scenę.

2.     Wybieramy nazwę dla pliku, który ma przechowywać scenę.

3.     W polu Nazwa pliku wpisujemy wybraną nazwę pliku, do którego chcemy zapisać nową scenę.

4.     Naciśnięciem klawisza ENTER lub przycisku Otwórz zatwierdzamy wprowadzone dane.

5.     Jeśli akurat pracujemy nad jakąś sceną, która zmieniła się od ostatniego zapisania. Baltie najpierw ostrożnie spyta, czy chcemy scenę zapisać.  Decyzję podejmujemy naciskając odpowiedni przycisku w oknie dialogu.

6.     Po zapisaniu sceny pod nową  nieistniejącą nazwą Baltie wyczyści obszar roboczy i przygotuje się do tworzenia nowej sceny. Jej nazwę wyświetli w nagłówku okna aplikacji

 

Dokładnie w ten sam sposób można otworzyć scenę, którą wcześniej zapisano do pliku. Jedyną różnicą jest to, że zamiast nazwy nie istniejącej sceny należy wprowadzić nazwę sceny, którą chcemy otworzyć. To nic trudnego - nawet nie potrzeba umieć pisać. Wystarczy znaleźć w centralnym polu okna dialogu właściwy plik i kliknąć na jego nazwie. Jego nazwa automatycznie pojawi się w polu Nazwa pliku i wystarczy tylko zatwierdzić nasz wybór.

Jeszcze szybszy sposób jest dwukrotnie kliknąć na ikonie pliku. Plik natychmiast zostanie otwarty.

PODSUMOWANIE

W pliki; pomocy możemy przeczytać, że do zapisywania sceny służy przycisk Zapisz scenę. Przy używaniu tego przycisku należy jednak zachować ostrożność. Przycisku Zapisz scenę używamy tylko do zapisywania wcześniej zapisanej lub aktualnie otwartej sceny. To, że możemy go użyć poznajemy po tym, że na przycisku Przenieś scenę (wielki pomarańczowy przycisk w środku panelu narzędzi) jest nazwa pliku ze sceną. Jeśli naciśniemy przycisk Zapisz scenę w chwili, gdy na przycisku Przenieś scenę są trzy znaki zapytania, Baltie sam przydzieli plikowi nazwę i folder. Jeśli nie wiemy, jaką nazwę Baltie chce przydzielić plikowi i do którego folderu chce zapisać plik, trudno będzie się później odszukać ten plik.

W tym momencie może się wydawać, że praca z plikami jest bardzo skomplikowana. Jest to wrażenie wynikające z braku doświadczenia. Gdy zaczniemy programować i będziemy używać trybu Budowanie tylko do tworzenia scen. na których Baltie będzie realizować przygotowane przez nas zadania, okaże się. że praca z plikami Baltie jest zorganizowana tak. by jak najwygodniej przygotowywać programy.

Czego nauczyliśmy się na tej lekcji.

Teraz już wiemy, jak zbudować scenę z przedmiotów przechowywanych w bankach Baltiego. Stworzone sceny umiemy zapisać do plików i odwrotnie, zapisane sceny z pliku otworzyć. Wiemy, co i jak zrobić, by Baltie zapisał plik tak. jak chcemy. Potrafimy nawet zakładać w swoim komputerze nowe foldery tak by pliki Baltie nie mieszały się z innymi plikami.