Grupa I   zobacz  też  Grupa II

1. Jeżeli kawałek metalu jest naelektryzowany dodatnio, to
a) z metalu odpłyną wszystkie elektrony.
b) z metalu odpłynie pewna ilość elektronów.
c) z metalu odpłynie pewna ilość jonów ujemnych.
d) z metalu odpłynie pewna ilość jonów dodatnich.
 
2. Jedną metalową kulkę naelektryzowano ładunkiem ujemnym -Q, a drugą taką samą kulę  ładunkiem +2Q. Po zetknięciu kul i rozsunięciu ich na poprzednią odległość wartość siły wzajemnego oddziaływania kul
a) zmaleje 8 razy
b) zmaleje 4 razy
c) zmaleje 2 razy
d) pozostaje bez zmian
3.  Rysunek Przedstawia obraz linii pola elektrostatycznego między okładkami jednakowych płaskich kondensatorów / dwie płyty/. Który z tych kondensatorów A czy B naelektryzowany jest większym ładunkiem elektrycznym ? Która okładka lewa czy prawa - naelektryzowana jest ładunkiem dodatnim?
4. Co jest jednostką ładunku elektrostatycznego w układzie jednostek SI i czemu jest on równy
5. Opisz zjawisko indukcji elektrostatycznej w metalach i przewodnikach
6. Jak będzie ładunek na listkach elektroskopu jeżeli zbliżymy do niego naładowaną rurkę PCW
7. Obok kulki naelektryzowanej ładunkiem Q umieszczono dwie małe kulki naelektryzowane również dodatnim ładunkiem q1 i q2 . Odległość ładunku q1 od ładunku Q jest cztery razy większa niż ładunku  q2 od Q. Wartość siły odpychania F ładunków q1 i q2 od ładunku Q są jednakowe. Ile razy ładunek q1 jest większy od ładunku q2. Oddziaływanie między ładunkami q1 i q2 pomijamy.

 

8. Jakie napięcie panuje między dwoma punktami pola elektrostatycznego jeżeli przesuwając ładunek 100m
pole elektrostatyczne wykonało pracę 6J
9. Opisz, co się stanie po krótkiej chwili z kulkami pokazanymi na rysunku. Zwróć uwagę, że tylko jedna z nich w momencie zetknięcia jest naładowana
10. Na nitkach wiszą dwie jednakowe kulki z tym  że jedna jest naelektryzowana, a druga jest obojętna. Czy zbliżając do kulek palec potrafisz powiedzieć która jest naelektryzowana a która nie.
 
11. Dwa ładunki q1 i q2 umieszczone w odległości r oddziaływają na siebie pewną siłą  odpychając się. Co się stanie z siłą  jak te ładunki przesunięte zostaną na odległość dwa razy mniejszą i dwukrotnie zmniejszymy wartość tych ładunków. Jakiego znaku są te ładunki.
 
12. Na czym polega zjawisko uziemienia. Przedstaw na rysunku uziemienie ciała  naelektryzowanego dodatnio i ujemnie