Pomiary czasu, długości,

Czym jest pomiar w fizyce?


 
Pomiar to jeden z podstawowych elementów badań fizycznych.
Do przeprowadzenia pomiaru niezbędne są:

a) obiekt pomiaru;

b) przyrząd pomiarowy;

c) metoda pomiaru;

d) jednostka mierzonej wielkości i jej wzorzec.

Najprostsze pomiary to pomiary proste, gdzie wyniki końcowe otrzymujemy bezpośrednio z przyrządu.

Takim pomiarem jest odczyt:
a) długości z miarki (przymiaru liniowego, suwmiarki, mikrometru, miernika laserowego, stalowa taśma miernicza);
b) czasu ze stopera (w telefonie komórkowym, komputerze, zegarka, budzika, klepsydry, zegar wahadłowy, kroplomierz);
c) pomiar temperatury z termometru
d) masy ze wskazań wagi

Przed przystąpieniem do pomiaru należy określić:

a) obiekt, który mierzymy (ciało lub zjawisko),

b) badaną cechę mierzonego obiektu;

c) metodę pomiaru;

d) warunki przeprowadzenia pomiaru;

e) potrzebną lub możliwą do uzyskania dokładność pomiaru;

f) przyrząd pomiarowy;
 


POMIAR DŁUGOŚCI

Przykład – określenie mierzonej cechy obiektu pomiaru.

Zadaniem naszym jest zmierzenie długości zeszytu formatu A5.

Sformułowanie jest jednoznaczne, ale zakłada pewną niepisaną umowę. Brzmi ona następująco – obiektowi, który ma kształt prostokąta przypisujemy długość większemu bokowi, krótszemu bokowi nadajemy nazwę – szerokość.

Obie wielkości (długość i szerokość) mierzymy w tych samych jednostkach i często takimi samymi przyrządami i metodami.

Przykład:

Do pomiaru długości zeszytu użyjemy przymiaru liniowego z podziałką milimetrową. Linijkę (przymiar) przyłożymy do zeszytu równolegle do dłuższego brzegu. Punkt zerowy przymiaru przyłożymy do jednego końca zeszytu. Tam, gdzie przypadnie drugi koniec zeszytu odczytamy wynik.

Każdy pomiar przebiega w pewnych warunkach. Dla pomiaru długości zeszytu za pomocą przymiaru liniowego nie trzeba tych warunków określać, przyjmujemy bowiem odruchowo, że pomiaru dokonujemy w pomieszczeniu dobrze oświetlonym, przy normalnych warunkach pokojowych (temperatura, ciśnienie i wilgotność).

Potrzebna dla nas dokładność określenia długości to 1 milimetr czyli 0,001 m. Przy pomiarze w centymetrach oznacza to dokładność 0,1 cm. Tak wycechowane są zwykłe przymiary liniowe. Gdyby potrzebny był nam wynik z dokładnością do 0,5 cm, to odczyt przybliżymy według normalnych zasad lub użyjemy przymiaru wycechowanego z taką dokładnością.

Zastosowanie suwmiarki mierzącej z dokładnością do 0,1 mm nie jest potrzebne, bo wynik i tak zapiszemy w pełnych milimetrach. Nie zwiększamy dokładności odczytu, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Naszym przyrządem pomiarowym jest linijka – przymiar liniowy wycechowany z dokładnością do 1 mm. Dla uzyskania wyniku poprawnego pod względem formalnym używamy przyrządu zalegalizowanego, tzn. takiego, który ma świadectwo dopuszczenia do użytku jako przyrządu sprawdzonego z wzorcem.
Każdy pomiar dokonany linijką jest z dokładnością do 1mm 1mm=0,1cm co zapisujemy a=(102,6±0,1)cm lub a=(1,026±0,001)m
Różne jednostki długości: metr, mila morska, jard, cal, stopa, stopa

POMIAR CZASU

Wszystkie zjawiska fizyczne, a także wydarzenia w naszym życiu zachodzą w czasie. W jakieś chwili  to   - np (o godzinie 9.30 dnia 29 września 2008 roku) zaczyna się i  w jakieś chwili  t (o godz. 12.30  29 września 2008) kończy się. Czyli mówimy że zachodzą one w pewnym odstępie lub przedziale czasy t - to   w tym przykładzie  wynosi to 3 godziny. Jednostki czasu to: wiek, rok, miesiąc, tydzień,doba,godzina(1h) minuta (1 min) sekunda (1s), milisekunda (1ms) , mikrosekunda (1µs ) itp.
Do mierzenia czasu używamy różnego rodzaju zegary: zegar  słoneczny, stoper, budzik, klepsydra, zegar atomowy, kroplomierz, gps,