|Matematyka| Fizyka| Informatyka| W-F | Muzyka | Wychowawcza |

FIZYKA© 2003 created by Paweł  

|Kryteria Ocen| Rozkład materiału kl II|Rozkład  kl III|   |Wymagania kl 2 | Wymagania kl 3| Zadania |

wzory | |Doświadczenia| Sprawdziany |Testy kompetencji |Foliogramy do lekcji|

Testy Klasa III

| Prąd elektryczny | | Elektrostatyka | Magnetyzm |

Download - ciekawe programy

Pole Elektrostatyczne   Pole Magnetyczne    Optyka
Grawitacja       Rzuty

 Pytania na które szukamy odpowiedzi       Nowe odkrycia    Ciekawostki    Pytania    Powstawanie burzy

Zadania dla II klasy gimnazjum

 

DYNAMIKA

Zad.1. Na klocek działają w kierunku poziomym dwie siły: 2N i 8N. Oblicz, jakie może być największe i najmniejsze przyspieszenie klocka, wiedząc że jego masa wynosi 2kg. Opory ruchu pomiń.

Zad.2. Samochód wraz z kierowcą ma masę 1000 kg. Samochód ten w ciągu 15s od chwili ruszenia z miejsca uzyskuje prędkość 72 km/h. Oblicz, jaką minimalną wartość musi mieć siła ciągu silnika, zakładając że samochód porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. Opory ruchu zaniedbaj.

Zad.3. Wózek o masie 1kg, poruszający się po poziomym torze, zwiększył swoją prędkość z 9km/h do 18 km/h w ciągu 4s. Oblicz siłę wypadkową działającą na wózek.

Zad.4. Rakieta o masie 16 t podczas startu uzyskuje przyspieszenie 60 m/s2. Oblicz siłę ciągu rakiety.( Wskazówka: pamiętaj o sile ciężkości)

Zad.5. Na wózek o masie 0,4kg działa stała siła o wartości 1,2 N. Oblicz drogę, jaką przejedzie wózek po upływie 3s od chwili ruszenia.

Zad.6. Pocisk o masie 20g przy wystrzeleniu z lufy o długości 30cm uzyskuje prędkość 600m/s. Oblicz średnią siłę działania gazów na pocisk w lufie, zakładając że porusza się on w tym czasie ruchem jednostajnie przyspieszonym.

Zad.7. Samochód o masie 1500kg porusza się z prędkością 54 km/h. W pewnej chwili kierowca wyłączył silnik i samochód zatrzymał się po upływie 30s. Oblicz średnią siłę oporów ruchu.

Zad.8. Drewniany klocek ciągniemy za pomocą siłomierza po poziomym stole, ruchem jednostajnym prostoliniowym. Siłomierz wskazuje siłę 2,5 N. Określ kierunek, zwrot, i wartość siły tarcia klocka o stół. Przedstaw ją graficznie na rysunku. Oblicz współczynnik tarcia wiedząc, że masa klocka wynosi 500g.

Zad.9. Drewniany klocek o masie 1000 g ciągniemy za pomocą siłomierza po poziomym stole, ruchem jednostajnym przyspieszonym z przyspieszeniem 0,5 m/s .Siłomierz wskazuje siłę 2,5N. Oblicz siłę tarcia klocka o powierzchnię stołu. Oblicz współczynnik tarcia.

Zad.10. Oblicz siłę oporu powietrza dla kulki szklanej o objętości 10cm3, spadającej w pewnej chwili z przyspieszeniem 8m/s2 . Gęstość szkła 2300kg/m3 . Narysuj kulkę wraz z działającymi na nią siłami, a następnie zapisz dla tego przypadku równanie ruchu wynikające z II zasady dynamiki.

Zad.11. Czas spadania ciała z pewnej wysokości wynosił 2s. Oblicz wysokość z jakiej spadało ciało. Opór powietrza zaniedbaj.

Zad.12. Spadanie ciała z pewnej wysokości trwało 1/15 min. Pomijając opory powietrza, oblicz prędkość tego ciała tuż przed uderzeniem o ziemię.

Zad.13. Chłopiec o masie 36kg biegnie z szybkością 10km/h i wskakuje na stojący wózek o masie 164kg.Zjaką szybkością będzie się poruszał wózek wraz z chłopcem? Z jakiego prawa fizycznego to wynika?

Zad.14. Dziewczyna o masie 50kg, stojąc na deskorolce na gładkiej powierzchni, rzuciła przed siebie piłkę o masie 5kg z prędkością 7m/s. Z jaką prędkością odjechała w przeciwną stronę?

Zad.15. Oblicz ciężar 1 litra rtęci. Gęstość rtęci wynosi 13,6 g/cm3, a g=10N/kg.

PRACA , MOC , ENERGIA

Zad.16. Oblicz wartość pracy wykonanej przez dźwig budowlany podnoszący 200 cegieł, każda o masie 4 kg, na wysokość 25m.

Zad.17. Oblicz pracę jaką wykona dźwig unosząc z powierzchni Ziemi płytę betonową o objętości 2,5 m3 na wysokość 16m. Gęstość betonu wynosi 2,2 g/cm3.

Zad.18. Pocisk o masie 10g, przed uderzeniem w ziemny nasyp poruszał się z prędkością 500m/s i zagłębił się w nasypie na głębokość 0,5m. Jaka była średnia siła oporu gruntu dla pocisku? Ile wynosił czas zagłębiania się pocisku w nasyp?

Zad.19. Winda o masie m przesuwa się ruchem jednostajnym na wysokość h. Podczas ruchu windy występuje tarcie T. Oblicz pracę wykonaną przez silnik windy podczas tego ruchu.

Zad.20. Jaką moc rozwija sportowiec przy skoku do góry, jeżeli jego masa wynosi 60 kg, wysokość skoku 180 cm, a czas odbicia od powierzchni Ziemi 0,2s?

Zad.21. W wodospadzie o wysokości 40m w czasie 10 min spada woda o objętości 750m3. Oblicz, jaką maksymalną moc można uzyskać z turbin wodnych napędzanych wodą tego wodospadu?

Zad.22. Obliczono, że wieloryb płynąc z prędkością 7,5 m/s pokonuje opór wody równy 18kN. Jaką moc ma wówczas ten wieloryb?

Zad.23. Ciało o masie 10 kg spada z wysokości 20m.Jaka jest wartość energii kinetycznej tego ciała, gdy znajdzie się ono na wysokości 5m nad powierzchnią Ziemi? Opór powietrza zaniedbujemy.

Zad.24. Eskimos stoi na szczycie półkolistego igloo, którego średnica u podstawy wynosi 4m.Za pomocą liny wciąga blok lodu o masie 20kg na szczyt igloo.Jak dużą pracę wykona Eskimos wciągając ten blok? Jaki przyrost energii potencjalnej ciężkości uzyska ten blok lodu? Tarcie pomijamy.

Zad.25. Pociąg towarowy o masie 3000t, jadący z prędkością 72km/h. Zahamowano za pomocą hamulców. O ile wzrosła energia wewnętrzna hamulców i kół wagonów , o które tarły te hamulce?

Zad.26. Wodospad Niagara składa się z dwóch części: Horseshoe Falls o wysokości 48m i American Falls o wysokości 51m. Oblicz , o ile stopni powinna ogrzać się woda po przepłynięciu przez obie części wodospadu. Energię oddaną do otoczenia należy pominąć.

Zad.27. Kula ołowiana o masie 50g, poruszająca się z prędkością 200m/s uderzyła o stalowy pancerz. Oblicz o ile stopni ogrzeje się ta kula w wyniku zderzenia, jeżeli połowa energii kinetycznej kuli zamieni się na jej energię wewnętrzną. Ciepło właściwe ołowiu wynosi 130 J/(kgK)

Zad.28. Co to znaczy , że ciepło właściwe porcelany wynosi 800 J/(kgK)? Ile energii pobierze porcelanowy kubeko masie 0,1kg, gdy podczas parzenia kawy zmieni swą temperaturę o 800C?

Zad.29. Do wanny nalano 250 l wody o temperaturze 400C. Oblicz , ile energii należało dostarczyć, aby tę ilość wody ogrzać od temperatury 150C do 400C. Ciepło właściwe wody wynosi 4200 J/(kgK).

ZAd.30. Do dwóch izolowanych naczyń zawierających takie same ilości wody wrzucono kulki aluminiową i cynową o takich samych masach, ogzane do tej samej temperatury. W którym naczyniu woda ogrzeje się bardziej? cAl=900 J/(kgK), cSn=220J/(kgK).

Zad.31. Ile co najmniej energii należy dostarczyć, aby ogrzać powietrze w pokoju o wymiarach 4m-4m-3m od temperatury 00C do 200C?

Zad.32. Kowal wrzucił do wiadra z zimną wodą rozżarzoną żelazną podkowę w celu zahartowania. Masa podkowy wynosiła 0,8kg, a masa wody w wiadrze 8kg. Temperatura wody po wrzuceniu podkowy wzrosła od 200C do 300C.Jaka była w przybliżeniu temperatura wnętrza paleniska, w którym ogrzewano podkowę?

 

 

Zadania dla III klasy gimnazjum

 

 

ELEKTROSTATYKA

Zad.1. Dwa ładunki o wart 1mC znajdują się w odległości 10 cm. Oblicz oddziaływanie między nimi. Jaka będzie wartość siły kiedy odległość między nimi będzie wynosić 20cm?

Zad.2. Jak zmieni się oddziaływanie elektrostatyczne dwóch ładunków o wartości q jeżeli odległość między nimi zmaleje dwukrotnie?

Zad.3. Ładunek pierwszej kuli wzrósł dwukrotnie, a drugiej ośmiokrotnie. Jak należy zmienić odległość między środkami tych kul, aby siła oddziaływania elektrostatycznego nie zmieniła swojej wartości.

Zad.4. Porównaj siły elektrostatyczną i grawitacyjną w0 atomie wodoru. G=7*10-11 [Nm/kg2], k=9*109 [Nm2/C2]

Zad.5. Kulkę metalową naelektryzowano ładunkiem 0,5 mC i umieszczono w polu elektrostatycznym o natężeniu 150N/C. Jaka jest wartość siły elektrostatycznej działającej na tę kulę?

Zad.6. W polu elektrostatycznym na ładunek 2mC działa siła 0,4N.Oblicz natężenie pola elektrostatycznego w tym punkcie pola.

Zad.7. Oblicz wartość natężenia pola wytworzonego przez ładunek punktowy q w odległości r od tego ładunku.

Zad.8. Znając wartość natężenia pola E w danym punkcie pola oblicz siłę i przyspieszenie cząstki o ładunku q.

Zad.9. Ładunek elektryczny o wartości 2C został przesunięty między dwoma punktami wskutek działania pola elektrycznego, które wykonało pracę o wartości 440J. Jakie napięcie było między tymi punktami?

Zad.10. Między okładkami kondensatora, naładowanego do napięcia 220V pod wpływem pola elektrostatycznego został przemieszczony pewien ładunek. Jaka była jego wartość, jeżeli siły pola wykonały pracę 4,4 J?

PRĄD ELEKTRYCZNY.

Zad.11. Przez przewodnik płynie prąd o natężeniu 2A.Jaki ładunek przepływa przez poprzeczny przekrój tego przewodnika w ciągu 1min.?

Zad.12. Akumulator samochodowy ma pojemność 45 Ah. Jaki ładunek wyrażony w [C] jest zgromadzony w akumulatorze?

Zad.13. Podczas uderzenia pioruna natężenie prądu może wynosić ok.10 000A, a czas wyładowania jest równy 0,01s. Oblicz jaki ładunek przepłynie w tym czasie między chmurą i Ziemią.

Zad.14. W piorunie przepłynął ładunek 6C w czasie 10-4 s. Oblicz natężenie prądu, jaki przepłynął w czasie tego wyładowania? Jaka wówczas wydzieliła się energia jeżeli napięcie między chmurą a Ziemią wynosiło 106 V?

Zad.15. Od prądnicy rowerowej do żarówki reflektora prowadzi zwykle jeden przewód. W jaki sposób tworzy się tam obwód elektryczny?

PRĄD ELEKTRYCZNY-OBWÓD ELEKTRYCZNY

Zad.17. Jakie jest natężenie prądu płynące przez żarówkę o mocy 100W, włączonej do sieci o napięciu 230V?

Zad.18. Jaka może być maksymalna moc urządzeń elektrycznych włączonych do instalacji domowej o napięciu 230V, jeżeli automatyczny bezpiecznik wyłącza dopływ prądu przy wartości natężenia 16A?

Zad.19. Oblicz ile energii ( w kWh i J) zużyje żarówka o mocy 100W, pozostawiona przez 14 dni niepotrzebnego świecenia. Ile to będzie kosztować? Cenę 1 kWh odczytaj z rachunku za energię elektryczną.

Zad.20. Przez spiralę grzejną podłączoną do napięcia 12V przepłynął ładunek 20C w czasie 10s.
 

      a) ile wydzieliło się ciepła w spirali?
      b) jakie było natężenie prądu w spirali?
      c) jaka była moc prądu płynącego w spirali?
       
Zad.21. Oblicz napięcie zasilające silnik poruszający windę o łącznym ciężarze wraz z pasażerami 6000 N, która pokonuje 1 piętro (3m) w czasie 3s. Natężenie pobieranego prądu wynosi 15A. Zakładamy 100% sprawność silnika, oraz że winda porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Zad.22. Przez opornik o oporze 2kW płynie prąd o natężeniu 200 mA. Do jakiego napięcia został podłączony ten opornik.

Zad.23. Przez opornik o oporze 0,5kW płynie prąd o natężeniu 10 mA. Oblicz przyłożone napięcie i moc wydzieloną w tym oporniku.

Zad.24. Która z dwóch żarówek, dostosowanych do napięcia 230V, ma mniejszy opór: o mocy 100W czy 40W?

Zad.25. Kuchenka elektryczna przy napięciu 220V ma moc 1000W.Jaka będzie jej moc, gdy podłączymy ją do źródła napięcia 110V? Zakładamy, że opór kuchenki jest stały.

Zad.26. Oświetleniowy zestaw choinkowy liczy 50 jednakowych żarówek. Jakie jest napięcie na każdej żarówce?

Zad.27. Jaki będzie opór zastępczy 5 oporników o oporze 10k każdy połączonych:

 
      a) szeregowo
      b) równolegle
       
Zad.28. Jak zmienia się wieczorem opór sieci elektrycznej miasta, gdy zapala się coraz więcej żarówek?

Zad.29. Jak zmienią się wskazania amperomierza, jeżeli włączymy do niego równolegle opornik?

Zad.30. Przez dwa oporniki o oporach 3 i 6, połączone równolegle, przepływa prąd o natężeniu 1A.

 
      a) na którym oporniku wydziela się większa moc?
      b) do jakiego napięcia są podłączone te oporniki?
       
Zad.31. Oblicz jak długo powinno trwać zagotowanie szklanki wody (0,25l) o temperaturze 200C za pomocą grzałki o mocy 300W (cwody=4200 J/(kgK)).

Zad.32. Podczas uderzenia pioruna U pomiędzy ziemią i chmurą może dochodzić do 106V. Przepływający ładunek może mieć wartość do 50C. Oblicz ile wody o temperaturze 20oC można zagotować, wykorzystując tę energię. cwody=4200 J/(kgK).

Zad.33. Jakie jest natężenie prądu płynącego przez uzwojenie silnika tramwajowego dającego siłę ciągu F=1200N, jeżeli napięcie sieci U=600V, a tramwaj porusza się ze stałą prędkością v=36km/h? Straty energii wynoszą 20%.

Zad.34. Jak można w domu zaoszczędzić energię elektryczną?

 

 

"Omnibus"

 

Zad.1. Znajdź w słowie OMNIBUS ( bez przestawiania liter) symbole znanych ci pierwiastków chemicznych. Napisz na kartce te symbole i podaj nazwy pierwiastków.

Zad.2. Kategoria: Astronomia

  • Podaj nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego:
  • Podaj nazwę planety Układu Słonecznego krążącej najbliżej Słońca :
  • Podaj nazwę największej planety Układu Słonecznego:
  • Podaj nazwę planety Układu Słonecznego krążącej najdalej od Słońca :
  • Jakie planety krążą najbliżej Ziemi?
  • Podaj nazwę gwiazdozbioru, w którym znajduje się Układ Słoneczny:
  • Jak nazywa się polski astronom, który jako pierwszy odkrył planety poza Układem Słonecznym?

Zad.3. Kategoria: Technika komputerowa
  • Co to jest jednostka centralna?
  • Co to jest karta graficzna?
  • Co to jest RAM?
  • Co to jest pamięć zewnętrzna i jakie znasz jej rodzaje?
  • Co to jest program komputerowy?
  • Jak nazywa się program przeznaczony do pisania tekstów?
  • Co to jest internet?

Zad.4. Kategoria: Atmosfera
  • Co to jest atmosfera?
  • W jakich jednostkach wyrażamy wartość ciśnienia?
  • Podaj skład powietrza.
  • Co to jest ozon?
  • Jakie znaczenie ma ozon w atmosferze?
  • Jak nazywają się gazy wytwarzane przez ludzi powodujące zanik ozonu w atmosferze?
  • Co to są gazy cieplarniane?

Zad.5 Wymień pierwiastki, których nazwy pochodzą od nazwisk sławnych uczonych?

Zad.6. Kategoria: Chemia
  • Co to jest substancja?
  • Co to jest pierwiastek chemiczny?
  • Co to jest atom?
  • Z czego zbudowany jest atom?
  • Co to są izotopy?
  • Co to jest reakcja chemiczna?
  • Co to jest związek chemiczny?

ZAd.7. Kategoria: Zmiany stanów skupienia
  • Co nazywamy sublimacją?
  • Co nazywamy parowaniem?
  • Co nazywamy topnieniem?
  • Jak nazywa się skala temperatur oparta na zjawiskach krzepnięcia i wrzenia wody?
  • Co to jest destylacja?
  • Co to jest krystalizacja?
  • Co nazywamy skraplaniem?


Zad.8. Kategoria: Zjawiska atmosferyczne
  • Co to jest piorun?
  • Co to jest błyskawica?
  • Co to jest grzmot?
  • Czym jest światło?
  • Co to jest dźwięk?
  • Co to jest monsun?
  • Jaki kształt ma Ziemia?

Zad.9. Wymień znane ci jednostki, których nazwy pochodzą od nazwisk sławnych uczonych.

Podręcznik: M. R. Rozenbajgier -"Fizyka dla gimnazjum. Część 2" Wyd. "Zamiast Korepetycji"

Program DKW 4014-105/99